VÍTEJTE NA NAŠEM BLOGU !

Jak vzniká loutka

1. září 2012 v 16:12 |  Loutky
Už je to pár měsíců, co nám na blogu nechala vzkaz Brambůrka a ptala se, jestli ji prozradíme, jak děláme loutky. Samozřejmě, že to není žádné tajemství ! Hned jsme se také chtěli o postup výroby podělit....ale ouha, nešlo nám vložit odpověď, ba ani několikeré snahy o odepsání na emailovou adresu se nazdařily. A tak jsme se rozhodli postup uveřejnit přímo na stránkách blogu, pro případ, že by to v budoucnu ještě zajímalo někoho dalšího.

Je to celkem jednoduché, stačí šikovné ruce a pár nezbytností :
- samotvrdnoucí hmotu ( dá se sehnat v lepším papírnictví, nebo hobby obchodech )
- slabší svářecí drát a kovové uzavřené háčky se závitem na zašroubování ( železářství )
- dřevěný hranolek cca 11x3x1,5 cm na tělíčko, na držák drátu kus seříznuté lišty a provrtané kulatinky (viz fotky )
- kancelářské sponky menší cca 25mm a velké cca 50mm
- různé kusy látek + materiál na vlasy
- tavné lepidlo, barvy
- nebozez, kombinačky, šmirgl....
a trpělivost

Hlavu, ruce po lokty a nohy od kolen dolů vymodelujeme ze samotvrdnoucí hmoty, hlavu shora dolů propíchneme drátem, aby při sesychání zůstal otvor. Do rukou a nohou v místě budoucích kloubů zasuneme malé kancelářské sponky, tak aby z nich koukaly jen vršky ( viz foto )


Po vytvrdnutí hmoty jemným šmirglem uhladíme případné nerovnosti a vše omalujeme. My používáme akrylové barvy, ale stačí i běžné školní vodovky.
Vlasy děláme z chemlonu, vlny, koudele, nebo rouna a lepíme je tavným lepidlem.
Tělíčko z hranolku má v místě, kde bude hlava, vyvrtaný otvor pro zasunutí drátu. Ramena ze stran polínka a kyčle ze spodu polínka,( nikoli ze stran - loutka by byla moc rozkročená - viz foto ) jsou z navrtávacích háčků. Do nich pak navlékneme velké kancelářské sponky, na jejich druhý konec se zavěsí končetiny.

(na fotkách je budoucí loutka "prabáby", která má ruce neoblečené - proto jsou i horní části rukou z hmoty, přichycené na pevno. U loutek oblečených je horní díl ruky z velké kancelářské sponky, jako u nohou...)

Dřevěné tělíčko obalíme kusem látky (výborně poslouží staré ponožky ), aby mělo požadované proporce ( prsa, zadek...), přilepíme tavným lepidlem.
Pak už jen loutku oblékneme. Někdy kolem velké kancelářské sponky nohou nalepím ruličku tvrdšího papíru - to v případě, že potřebuji, aby nohavice kalhot měly pěkný tvar ( např. voják, mušketýr...). Na jednotlivé kusy oděvu mám střihy, šiju ručně.
Zbývá loutku opatřit vodícím drátem. Ten se musí nahoře správně naohýbat, navléknout na něj dřevěný držák, ohnout dolů směrem k hlavě a uskřípnout na požadovanou délku - to nedovedu přesně vysvětlit, a tak opět přikládám fotky ( nebo to okoukněte na loutce v nějakém obchůdku se suvenýry, občas je mají i v květinářství ).


Na upravený drát nasadíme hlavu a zalepíme ho do vyvrtaného otvoru v tělíčku tavným lepidlem. Pak už jen navážeme ruce a nohy - stačí režné nítě, my používáme rybářský vlasec. - A loutka je hotová.


To je asi vše, doufám, že jsem nic nevynechala a nezapomněla. Pokud něco nebude dostatečně jasné, pak napište vzkaz a dořešíme to.
Hodně úspěchů při tvoření přejí Venda a Mirek
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama