VÍTEJTE NA NAŠEM BLOGU !

Návštěva z Asie

23. září 2012 v 18:40 |  Japonsko
Už jsem psala o úžesné dovolené v lesích u Vysokého nad Jizerou. Nejsme jediní komu se v údolí potoka Vošmenda líbí. Jsou tu ( alespoň co já vím ) ještě dva vyhlášené dětské letní tábory. Jeden klasický se stany s podlážkou kousek od Jesenného, ten druhý, vzdálenější, s několika indiánskými teepee - tedy česky Týpí - tábor Vošmenda. Tenhle rodinný skautský tábor vede náčelnice Dáša a každý rok vymýšlí nějakou táborovou hru ( loni to bylo Safari - po stopách zvířat ). Letos byl tábor ve znamení cesty kolem světa. Dáša oslovila své kamarády a požádala je o spolupráci na téhle cestě. A tak jsme se přes Jetiho dostali do tábora i my. Jak jinak, než coby návštěva z Japonska.


Bylo to krásné. Já osobně jsem ještě nikdy neviděla opravdové týpí a moc mě překvapila jeho velikost. V tom pro hosty jsme se převlékli a vykročili mezi táborníky. Po uvítání ( smozřejmě v japonštině ) jsme byli pozváni do jídelny na večeři - bylo jak jinak, než ryzoto ! Rozdala jsem všem dětěm i dospělým jídelní hůlky, méně zkušeným ukázala jejich správné držení a pak už jsme se pustili do jídla. Všem to šlo báječně a někteří určitě nejedli hůlkami prvně. Musím ale prásknout, že samuraj jedl lžicí - asi chtěl vyzkoušet evropský příbor.
Po večeři jsme se s táborníky vyfotili, povyprávěli něco málo o životě samurajů i gejš, o zvycích, obřadech, významu jednotlivých částí zbroje, oděvu a doplňků. Dospěláci si prohlédli katany a vyzkoušeli chůzi v getách. Pravda, děti se spíš báli hrůzostrašně vyhlížejícího samuraje, ale omlouval je jejich věk - jak už jsem se zmínila v úvodu, jde o tábor rodinný a nejmenší děti jsou ještě školkového věku.Smějící se
Dovolím si přidat jeden osobní postřeh - i přes poměrně teplé letní odpoledne mi bylo v kimonu velmi příjemně (a to jde v mém případě o bavlněnou jukatu, nikoli o pravé lehké hedvábné kimono ). Také v getách se kupodivu i na nerovném trávníku chodilo pohodlně a po celou dobu jsem neměla problém s bolestí zad, která mne trápí při delším stání - japonci totiž dobře vědí, jak pozitivní účinek má pevně utažený široký pás obi a stimulování akupresurních bodů mezi palcem a ukazovákem na nohou při nošení tradiční obuvi geta.
Co dodat závěrem ? Pro nás to byla nejen nová zkušenost, ale hlavně krásné odpoledne, které jsme si dokonale užili.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama