VÍTEJTE NA NAŠEM BLOGU !

Prosinec 2013

Splněný slib

28. prosince 2013 v 15:20
Slova jedné písně říkají, že sliby se mají plnit o Vánocích. Já se to pokusím stihnout do konce roku.
Slíbila jsem, že vám nabídnu dvě nové složky - ta jedna z návštěvy zoo už je ve fotogalerii, ta druhá se dočkala dnes. Jen nevím, jestli se bude líbit všem - jde totiž o fotky z listopadové porážky ovcí.


Letos koncem dubna jsme si přivezli párek jehňat - ovečku Daisy a beránka jménem Romeo. Celé léto se měli krásně ve velkém výběhu společně s mladšími kolegyněmi, pásli se a rostli. S podzimem přišel čas na zabijačku. Jsem holka z města a po pravdě jsem viděla zabíjet jen králíka a předloňské ovce, ale letos se mi naskytlo být u skutečné košer zabijačky. Řezník Michal byl opravdový odborník, věděl co, kdy a jak udělat, aby zvířata zůstala klidná, nebránila se a nestresovala. A ačkoli zabíjel postupně dvě ovce, ostatní zvířata klidně stála v ohradě a přihlížela, jako by jim vůbec nedošlo, o co jde. Ani beránek, ani ovečka po odborném a rychle provedeném řezu nevydali hlásku, dokonce se nebránili, a během pár minut bylo po všem. Pak jsme ovce naložili a jelo se do Klondike, kde je Michal stáhl, vyvrhl i naporcoval. Dozvěděla jsem se spoustu nového nejen o porážce a stahování kůže, ale i jak vypadá stopa po bodnutí hmyzem na ovčí kůži, proč byla ovečka větší a v jakých partiích se liší osvalení ovce od berana.... musím uznat, že to bylo velmi zajímavé a jediné nemilé ten den bylo chladné počasí. Ale to už tak při zabijačkách bývá...
Nafotila jsem spoustu fotek, ale nemusí se bát ani slabší povahy - vybrala jsem jen ty opravdu nutné pro dokumentaci jehněčí zabijačky.

Krásný nový rok

27. prosince 2013 v 17:18
Vánoce jsou za námi, věřím, že byly štědré, klidné a opravdu krásné. Komu jsme nestihli popřát osobně, nebo prostřednictvím vánočního přání, těm je určen následující obrázek.


Všem přejeme pohodový a šťastný nový rok plný radosti, zdraví, lásky, optimismu a dobrých přátel.
Venďa a Mirek

Podzimní toulky

11. prosince 2013 v 13:00
Jednoho krásného podzimního dne jsme se vydali do liberecké Zoo. Místním ji samozřejmě představovat nemusím, pro "přespolní" snad jen velmi krátce - Počátky zookoutku v libereckých Lidových sadech lze zaznamenat už v roce 1904, kdy zde ornitologický spolek vystavěl velkou veřejnou voliéru; ta se později rozrostla o další ptačinec a výběhy se srnčí zvěří. Z malého zvěřince převedeného v roce 1919 v první zoologickou zahradu pak během století vyrostlo sebevědomé a mezinárodně uznávané chovatelské zařízení, jímž prošly tisícovky nejrůznějších zvířat, stovky zaměstnanců a milióny návštěvníků. Rozloha zahrady není příliš velká - jen13ha = 2km trasa, zato má velké chovatelské úspěchy. Více než 500 zvířat je zařazeno v různých evropských záchovných programech ( Evropský záchovný program EEP, Evropská plemenná kniha ESB a Červená kniha ohrožených zvířat RDB). Mezi největší chovatelské úspěchy patří např.:
- takin čínský
(Budorcas taxicolor bedfordi) - jediný chov mimo asijský kontinent. Pár himálajského sudokopytníka získala ZOO Liberec v roce 2002 ze ZOO Peking, první mládě se narodilo v roce 2004.
- bílá forma tygra indického (Panthera tigris) je jediným chovem v českých zoologických zahradách. První dva jedince získala ZOO Liberec v roce 1994 ze ZOO Eskilstuna, první mláďata se podařilo odchovat v roce 2002.
- osel somálský (Equus africanus somalicus) - Největší chov v českých zoologických zahradách. První jedince ZOO Liberec získala v roce 1991 ze ZOO Oberwill, první mládě se narodilo v roce 1995.
- irbis (Uncia uncia) - historicky první odchov levharta sněžného v bývalém Československu se v roce 1990 podařil v ZOO Liberec. První jedinci do liberecké ZOO dorazili tři roky předtím .
- nahur modrý (Pseudois nayaur) - jediný chov v českých zoologických zahradách. Himálajského sudokopytníka získala ZOO Liberec v roce 2001 ze ZOO Guangzhou, první mládě se narodilo v roce 2003.
- šimpanz (Pan troglodytes) - jedna z největších skupin v českých zoologických zahradách. Počátek sledovaného chovu se datuje k roku 1964, první mládě se narodilo v roce 1972 - samice Terezka.
- kozorožec dagestánský (Capra cylindricornis) - jeden ze čtyř chovů na evropském kontinentu. První jedince získala ZOO Liberec v roce 1961 ze ZOO Moskva (jako druhé zařízení na světě), první mládě se podařilo odchovat v roce 1964

Kromě spousty zvířat ( více než 172 druhů ) vám Liberecká ZOO nabídne také možnost podívat se na drezůru slonů, krmení tučňáků, nebo velmi oblíbené krmení a výcvik lachtanů. Nechybí ani dětský koutek a mini zoo s přímým kontaktem se zvířaty (jako jsou kozy, králíci, morčata...), možnost zapůjčení dřevěných vozíků pro unavené děti, projížďku vláčkem a samozřejmě několik míst s občerstvením. To vše provází vtipné i poučné tabulky na klecích i interaktivní tabule s úkoly pro zvídavé. Celý rok probíhají různé doprovodné akce - od křtů nových přírůstků ( nejčerstvější je mládě žirafy), nočních prohlídek, až po Vánoce v zoo. Aktuální novinky najdete na stránkách www.zooliberec.cz
My jsme samozžejmě pri naší návštěvě fotily - a samozřejmě spousta fotek nevyšla (sklo některých výběhů příliš odráželo, nebo výhled kazily husté mříže či pletivo ) a v nejlepším došla baterie ve foťáku. Je toho hodně, co jsme tudíž zdokumentovat nemohly, ale možná to podpoří vaši chuť podívat se do zoo v Liberci osobně. Co se povedlo najdete v nové složce ve fotogalerii - mezi výlety a výstavami....